20 November 2014

Zabranjen uvoz peradi i proizvoda porijeklom od peradi iz određenih regija Njemačke, Holandije i Ujedinjenog Kraljevstva

Ured za veterinarstvo BiH je donio Uputstvo o zabrani uvoza  određenih pošiljki radi sprječavanja unošenja u Bosnu i Hercegovinu influence ptica iz određenih regija Njemačke, Holandije i Ujedinjenog Kraljevstva u kojima je potvrđena pojava influence ptica, tačnije soja H5N8.

Lokacije zaraženih farmi (Izvor: BBC)
“Zabrana se odnosi na uvoz žive peradi, bezgrebenki (kivi, emu, nandu i noj), uzgojene i divlje pernate divljači, uključujući ptice u pratnji njihovih vlasnika (ptice kućni ljubimci); jednodnevne peradi; rasplodnih i konzumnih jaja; sjemena peradi, bezgrebenki i pernate divljači;svježeg i smrznutog mesa peradi, bezgrebenki i pernate divljači; proizvoda od mesa peradi, bezgrebenki i pernate divljači; proizvoda životinjskog porijekla (od ptica) namijenjenih ishrani životinja, za industrijsku upotrebu ili upotrebu u poljoprivredi; te netretiranih lovačkih trofeja od bilo kojih ptica i netretirano perje ili dijelovi perja, porijeklom iz dijelova Holandije, Njemačke i Velike Britanije u kojima je prijavljena pojava visoko patogene influence ptica”, rečeno je iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.

Izvor: BUKA

18 November 2014

Ocjena dobrobiti i kvaliteta smještaja muznih krava u Bosni i Hercegovini

Grupa istraživača iz Republike Srpske je u razdoblju od 5. decembra 2013. godine do 15. marta 2014. godine sprovela istraživanje u okviru projekta pod nazivom „Ocjena dobrobiti i kvaliteta smještaja muznih krava u Bosni i Hercegovini“, a koje je imalo za cilj ispitivanje kvaliteta smještaja muznih grla na određenom broju farmi u Bosni i Hercegovini. Istraživanjem je obuhvaćeno 80 farmi muznih grla.
Farma goveda Spreča (Izvor: Ekapija)
Na farmama su mjereni sljedeći parametri: temperatura unutar i izvan staje na max. 5 metara od staje, relativna vlažnost vazduha, brzina strujanja vazduha, osvjetljenost staje, a ocjenjivani su čistoća staje, ležišta i životinja. U svrhe mjerenja navedenih parametara korištena je mobilna laboratorija sastavljena od različitih instrumenata za određivanje mikroklimatskih i prostornih uslova smještaja, a izrađen je radni list, koji se za svaku farmu popunjavao posebno.

Istraživanje je finasirano iz HERD programa Kraljevine Norveške. 

Više o istraživanju pročitajte ovdje.

17 November 2014

Nastavlja se Dogs Trust-ova besplatna obuka veterinara u cilju širenja podrške na sve dijelove Bosne i Hercegovina

U cilju širenja svoje podrške na sve dijelove Bosne i Hercegovine, te podizanja kapaciteta struke kako bi sterilizacija bila dostupna u cijeloj BiH,  Dogs Trust poziva veterinare i veterinarske tehničare iz svih krajeva države da prošire svoje znanje iz oblasti provođenja sterilizacije/kastracije i anestezije pasa, te da dobiju Dogs Trust-ov certifikat. Obuka koja će ponovo od novembra 2014. godine biti dostupna na mjesečnoj osnovi organizirana je u saradnji sa Veterinarskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu.



Za više informacija o treningu i registraciji, pogledajte: http://www.dogstrust.ba/program-treninga/

Izvor: Dogs Trust

06 November 2014

Saopštenje za javnost u vezi pojave bolesti plavog jezika u Bosni i Hercegovini

Obavještavamo Vas da je bolest plavog jezika potvrđena kod tri ovce na području općine Trebinje. To je prvi pozitivan slučaj u Bosni i Hercegovini nakon zadnjeg zabilježenog slučaja u 2003. godini.

Nakon navedene prijave bolesti od strane veterinarskog inspektora i dobijenih pozitivnih rezultata provedenog serološkog ispitivanja od strane Veterinarskog instituta Republike Srpske „dr Vaso Butozan“, uspostavljen je Zajednički centar za kontrolu bolesti od strane Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i za rukovoditelja centra imenovan je Ljubomir Kalaba, direktor Ureda za veterinarstvo BiH.

Sve nadležne veterinarske službe u Bosni i Hercegovini uključene su u kontrolu navedene bolesti i provode se sve zakonom propisane mjere u cilju suzbijanja bolesti plavog jezika, kao i mjere propisane Pravilnikom o mjerama za kontrolu i iskorjenjivanje bolesti plavog jezika („Službeni glasnik BiH“, broj 38/10).

U svim susjednim zemljama (Srbija, Crna Gora i Hrvatska) bolest plavog jezika je već ranije potvrđena o čemu je Ured za veterinarstvo BiH i službeno obaviješten.

Bolest plavog jezika je virusna bolest preživara, prvenstveno ovaca, ali i goveda i koza. Ova bolest ne spada u grupu zoonoza i stoga nije opasna za ljude.

Bolest plavog jezika se ne može prenijeti kontaktom između zaraženih životinja nego isključivo preko mušica iz roda Culicoides, pa širenje ove bolesti isključivo zavisi od kretanja zaraženih mušica.

O svim eventualnim izmjenama bit ćete blagovremeno obavještavani.

Izvor: MVTEO