30 December 2014

Veterinarska stanica Tuzla dobila certifikat EN ISO 9001:2008


Veterinarska stanica Tuzla prva je i za sada jedina veterinarska stanica u Bosni i Hercegovini koja posjeduje certifikat EN ISO 9001:2008. Riječ je o sistemu upravljanja kvalitetom koji je dobijen u skladu sa TUF NORD CERT procedurama. Svake dvije godine nakon dobijanja certifikata Veterinarska stanica Tuzla imat će provjere. Posjedovanje certifikata na taj način doprinosi tome da onaj ko ga ima bude lider i prepoznatljiv na tržištu, naznačava prof. dr. Jasmin Ferizbegović, direktor Veterinarske stanice Tuzla. 

Izvor: VS Tuzla

Sve uslove koje su morali ispuniti da bi dobili i zadržali certifikat EN ISO 9001 garantuju provjere veterinarskih zdravstvenih pregleda, posebnu pažnju na kvalitet proizvodnje, prerade i čuvanja namirnica animalnog porijekla, te kvalificiranost u poslovima kontrole i nadzora. Na ovaj način, posjedovanje certifikata znači i biti ispred samog zakona, koji podrazumijeva da većinu ovih poslova za koje su certificirani uposleni u Veterinarskoj stanici Tuzla za sada obavljaju druge institucije. 

Izvor: RTV TK 

13 December 2014

Poduzete sve mjere u cilju sprečavanja širenja bruceloze u Kantonu Sarajevo

Inspektorat Veterinarske inspekcije Kantona Sarajevu 9.decembra 2014.godine dobio je Obavijest KJP "Veterinarska stanica" da je dijagnostičkim ispitivanjem na Veterinarskom fakultetu u Sarajevu kod jednog goveda, vlasništvo Totić Hanefije sa područja Opštine Novi Grad, dobiven pozitivan rezultat na Brucelozu.

Brucella abortus - uzročnik bruceloze kod goveda
Kantonalni veterinarski inspektor je nakon dobijene obavijesti poduzeo hitne mjere iz nadležnosti veterinarske inspekcije. Epidemiološko ispitivanje na imanju vlasnika zaražene životinje izvršeno je juče, nakon čega su naređene sve potrebne mjere za sprečavanje širenja ove bolesti. Između ostalog Rješenjem postupajućeg inspektora naređena je euatanazija i neškodljivo uklanjanje zaražene životinje, dijagnostičko ispitivanje ostalih životinja na imanju, te zabrana stavljanja u promet stoke, kao i mlijeka i mliječnih proizvoda.

Pored toga naređene su i biosigurnosne mjere, koje između ostalog podrazumijevaju provođenje dezinfekcije objekta, dvorišta i površina sa kojima je dolazila u kontakt zaražena životinja. Ovo imanje u Opštini Novi Grad ostaje pod službenim nadzorom sve dok se prisustvo i sumnja na bolest ne isključi.

Prema izjavi vlasnika poljoprivrednog gazdinstva mlijeko nije stavljao u javnu promet, već ga koristi za ishranu teladi.

O pojavi bolesti i poduzetim mjerama obaviještena su resorna ministarstva na nivou Kantona i Federacije, te Zavod za javno zdravstvo KS i Ured za veterinarstvo BiH.

Izvor: KUIP SK

10 December 2014

Otvorena nova veterinarska stanica „Ketti“ u Sarajevu


Uz već postojeću trgovinu, veterinarsku apoteku i frizerski salon, koje se nalaze u ulici Kolodvorska 12 u Sarajevu, od ponedjeljka 8.12.2014. godine u istom krugu s radom počinje i Veterinarska stanica „Ketti“, što će potencijalnim posjetiocima dodatno olakšati brigu o svojim ljubimcima.
Izvor: Svijet ljubimaca
Stručno osoblje - doktor veterinarske medicine Alen Arapović i specijalista hirurgije, oftamologije i ortopedije Maja Pandur, omogućiće vršenje svih labaratorijskih pretraga kod potencijalnih „pacijenata“.

Također, u Veterinarskoj stanici „Ketti“ bit će omogućeno sprovođenje imunoprofilakse, hematologije, kao i sprovođenje hirurških intervencija i davanje stručnih savjeta.

Radno vrijeme Veterinarske stanice će biti od 9 do 20 sati, a dežura će biti obezbjeđena 24 sata dnevno, svaki dan. U slučaju hitne intervencije osoblje će biti dostupno na broj telefona 063/384-753, a kako su istakli iz Veterinarske stanice, po potrebi će biti omogućene intervencije na kućnu adresu, kada se bude radilo o hitnim slučajevima.

Sve dodatne informacije možete dobiti na broj telefona 033/654-700, ili na internet stranici Svijetljubimaca.ba.

Izvor: Ekskluziva

09 December 2014

Dostava dokumenata veterinarskoj inspekciji Tuzlanskog kantona

Imajući u vidu veliki broj zahtjeva i dokumenata koje zainteresirani subjekti razmjenjuju sa veterinarskom inspekcijom Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Tuzlanskog kantona, veterinarskoj inspekciji  je dodijeljen fax uređaj na broju 035/282-952 koji je na raspolaganju za:
  • službenu komunikacija uz koju je potrebna dostava dokumentacije u inspekcijskim predmetima,
  • dostavu zahtjeva stranaka u vezi obavljanja veterinarsko zdravstvenih pregleda pri utovaru pošiljki životinjskog porijekla i životinja prilikom izvoza pošiljaka,
  • dostavu zahtjeva stranaka u vezi obavljanja veterinarsko zdravstvenih pregleda pri istovaru pošiljki životinjskog porijekla i životinja prilikom uvoza pošiljaka,
  • dostavu prijave zaraznih bolesti životinja od strane veterinarskih organizacija,
  • dostavu zahtjeva stranaka za izdavanje mišljenja o ispunjenju veterinarsko zdravstvenih uvjeta objekata za sprovođenje karantinskih mjera pri uvozu životinja,
  • sve vrste predstavki stranaka iz oblasti veterinarstva,
  • sve vrste obavijesti institucija prema veterinarskoj inspekciji
Izvor: KUIP TK

02 December 2014

Saopštenje za javnost veterinarske inspekcije Grada Bijeljina o obavezi posjedovanja uvjerenja o zdravstvenom stanju životinja prilikom prodaje na stočnoj pijaci


Veterinarska inspekcija Gradske uprave Grada Bijeljina uočila je da u skorije vrijeme određen broj farmera doprema životinje na stočnu pijacu, a da prethodno nisu ispunili svoju zakonsku obavezu pribavljanja uvjerenja o zdravstvenom stanju životinja, kao i da vrše prodaju životinja izvan kruga pijace ili na drugim nedozvoljenim mjestima.
Stočna pijaca Bijeljina. Izvor: CIN

Zakonsku obavezu o posjedovanju uvjerenja o zdravstvenom stanju moraju poštovati i kupci koji su prilikom kupovine životinja dužni da od prethodnog vlasnika preuzmu zdravstveno uvjerenje. Kršenje ove zakonske obaveze o posjedovanju veterinarske zdravstvene dokumentacije u prometu, predstavlja prekršajnu radnju, kažnjivu prema odredbama Zakona, a ta kazna je visoka (1.000 do 3.000 KM za fizička lica) i predstavlja znatan udar na budžet farmera u vrijeme ove ekonomske oskudice.

Životinja, čiji zdravstveni status nije prethodno utvrđen, odnosno životinja za koju vlasnik nije prethodno pribavio zdravstveno uvjerenje, ne smije biti stavljena u promet, odnosno, ne smije napustiti dvorište ili farmu vlasnika, jer predstavlja potencijalni izvor bolesti, prije svega zaraznih, za druge zdrave životinje, a time i rizik za nastajanje ekonomske štete. Sem toga, treba napomenuti da se neke od bolesti mogu sa životinje prenijeti i na čovjeka. To su bolesti koje su u veterinarsko-medicinskoj nomenklaturi označene kao zoonoze (tuberkuloza, bruceloza, Q-groznica, salmoneloze itd). Dakle, smisao izdavanja zdravstvenog uvjerenja životinja u prometu je u sprečavanju nastanka ekonomskih šteta u stočnom fondu, kao i u sprečavanju širenja zoonoza.

Veterinarska inspekcija Grada Bijeljina planira da, u saradnji sa republičkim veterinarskim inspektorima i uz asistenciju policije, u narednom periodu, kontinuirano sprovodi pojačane kontrole prometa životinja odnosno posjedovanja propisane dokumentacije (zdravstvenih uvjerenja). Te kontrole će se sprovoditi na stočnoj pijaci, na prilazima i na javnim putevima, a odnosiće se kako na farmere, tako i na kupce životinja. Takođe, planirana je i čvršća saradnja sa predstavnicima AD ,,Grad“ - Bijeljina, koji rukovode radom stočne pijace i koji su, prema utvrđenom pijačnom redu, u obavezi da spriječe ulazak u krug pijace pošiljaka životinja koje ne ispunjavaju ovu obavezu, kao i da o svakom pokušaju kršenja ovog reda obavijeste veterinarskog inspektora koji je stalno prisutan u vrijeme rada pijace.

Smisao ovih planiranih kontrola nije u sprovođenju represivnih mjera, odnosno kažnjavanja, nego podizanja svijesti o neophodnosti obezbjeđivanja zdravstveno sigurnog prometa životinja, a sa ciljem sprečavanja mogućih ekonomskih šteta i obezbjeđivanja namirnica bezbjednih za ljudsku upotrebu.

Ovim saopštenjem za javnost još jednom apelujemo na svijest vlasnika domaćih životinja da dosledno sprovode zakonske obaveze u pogledu zdravstvene dokumentacije jer smo, u poslednje vrijeme, svjedoci pojave i širenja nekih bolesti. Samim tim će se izbjeći primjena nepopularnih mjera sankcionisanja ovih protivzakonitih radnji, odnosno njihove materijalne posledice.

Izvor: Grad Bijeljina

01 December 2014

Održan naučni simpozij „Stanje veterinarstva u Bosni i Hercegovini“

Veterinarska komora FBiH i Grad Bihać u saradnji sa Veterinarskim fakultetom u Sarajevu i Biotehničkim fakultetom u Bihaću u Hotelu „Park“ u periodu 27.-28.11.2014. godine organizovali su dvodnevni naučni simpozij na temu „Stanje veterinarstva u Bosni i Hercegovini“.

Detalj sa simpozija - Izvor: ABC
Sudionici skupa su ovom prilikom ocijenili kako je stanje u veterinarstvu izuzetno teško i prate ga brojni problemi, pa je krajni trenutak da se oni sveobuhvatno i odmah počnu rješavati. Naučni simpozij o stanju u veterinarstvu u BIH okupio je eminentne stručnjake iz ove oblasti i predstavnike institucija koje se njome bave, Veterinarske komore FBIH, Veterinarskoga fakulteta u Sarajevu, Biotehničkoga fakulteta u Bihaću, Ureda za veterinarstvo BIH. Govoreći o stanju, izazovima i perspektivama veterinarstva u BiH, Jasmin Ferizbegović, predsjednik Veterinarske komore Federacije je naglasio kako se u našu poljoprivredu godinama nije ulagalo a iz nje se mnogo uzimalo. Vrijeme je da se to promijeni.

Okupljenima na simpoziju uz dobrodošlicu gradonačelnik Emdžad Galijašević je istakao kako u USK u petnaest veterinarskih stanica radi pedeset veterinara, a puno mladih studira na Veterinarskom fakultetu u Sarajevu. Emdžad Galijašević, gradonačelnik Bihaća kaže kako sa simpozija javnosti šalju poruku da se njegovi sudionici zanimaju za temu veterinarstva a grad Bihać i USK su najveći proizvođači mlijeka u FBiH jer mljekara Meggle preradi 50.000.000 litara mlijeka. Grad Bihać je prepoznat jer je u posljednje dvije godine u poljoprivredu izdvojio oko 1.500.000,00 KM i sedamdeset posto toga realizirao, kazao gradonačelnik Galijašević. 

Veterinari u Federaciji BiH i uopšte državi Bosni i Hercegovini smatraju kako je stočarstvo ključni generator razvoja poljoprivrede kojeg po svaku cijenu treba sačuvati a USK u ovoj oblasti ima vrlo respektabilne kapacitete. Paradoksalono zvuči da je stanje u poljoprivredi prije dvadeset godina bilo bolje nego što je danas. Stanje u veterinarstvu u BIH je ocijenjeno iznimno teškim a institucije s nivoa države apsolutno ne funkcionišu.

„Ured za veterinarstvo BIH je jedina krovna institucija na nivou BIH što se tiče domena veterinarske medicine, ali Ured za veterinarstvo čini vrlo malo, skoro pa ništa. Ured za veterinarstvo nije u stanju da obezbjedi financijski koncept a bio bi dužan da to obezbjedi za funkcionisanje veterinarstva. Ured za veterinarstvo apsolutno princip vertikale i horizontale do kraja nije razvio. On mora učiniti snažni zaokret u smislu definitivno percepcije i stanja u veterinarstvu u smislu poduzimanja mjera koje bi dale efikasne rezultate“, kaže prof. dr. Jasmin Ferizbegović, predsjednik Veterinarske komore FBIH.

Izvor: RTV USK

20 November 2014

Zabranjen uvoz peradi i proizvoda porijeklom od peradi iz određenih regija Njemačke, Holandije i Ujedinjenog Kraljevstva

Ured za veterinarstvo BiH je donio Uputstvo o zabrani uvoza  određenih pošiljki radi sprječavanja unošenja u Bosnu i Hercegovinu influence ptica iz određenih regija Njemačke, Holandije i Ujedinjenog Kraljevstva u kojima je potvrđena pojava influence ptica, tačnije soja H5N8.

Lokacije zaraženih farmi (Izvor: BBC)
“Zabrana se odnosi na uvoz žive peradi, bezgrebenki (kivi, emu, nandu i noj), uzgojene i divlje pernate divljači, uključujući ptice u pratnji njihovih vlasnika (ptice kućni ljubimci); jednodnevne peradi; rasplodnih i konzumnih jaja; sjemena peradi, bezgrebenki i pernate divljači;svježeg i smrznutog mesa peradi, bezgrebenki i pernate divljači; proizvoda od mesa peradi, bezgrebenki i pernate divljači; proizvoda životinjskog porijekla (od ptica) namijenjenih ishrani životinja, za industrijsku upotrebu ili upotrebu u poljoprivredi; te netretiranih lovačkih trofeja od bilo kojih ptica i netretirano perje ili dijelovi perja, porijeklom iz dijelova Holandije, Njemačke i Velike Britanije u kojima je prijavljena pojava visoko patogene influence ptica”, rečeno je iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.

Izvor: BUKA

18 November 2014

Ocjena dobrobiti i kvaliteta smještaja muznih krava u Bosni i Hercegovini

Grupa istraživača iz Republike Srpske je u razdoblju od 5. decembra 2013. godine do 15. marta 2014. godine sprovela istraživanje u okviru projekta pod nazivom „Ocjena dobrobiti i kvaliteta smještaja muznih krava u Bosni i Hercegovini“, a koje je imalo za cilj ispitivanje kvaliteta smještaja muznih grla na određenom broju farmi u Bosni i Hercegovini. Istraživanjem je obuhvaćeno 80 farmi muznih grla.
Farma goveda Spreča (Izvor: Ekapija)
Na farmama su mjereni sljedeći parametri: temperatura unutar i izvan staje na max. 5 metara od staje, relativna vlažnost vazduha, brzina strujanja vazduha, osvjetljenost staje, a ocjenjivani su čistoća staje, ležišta i životinja. U svrhe mjerenja navedenih parametara korištena je mobilna laboratorija sastavljena od različitih instrumenata za određivanje mikroklimatskih i prostornih uslova smještaja, a izrađen je radni list, koji se za svaku farmu popunjavao posebno.

Istraživanje je finasirano iz HERD programa Kraljevine Norveške. 

Više o istraživanju pročitajte ovdje.

17 November 2014

Nastavlja se Dogs Trust-ova besplatna obuka veterinara u cilju širenja podrške na sve dijelove Bosne i Hercegovina

U cilju širenja svoje podrške na sve dijelove Bosne i Hercegovine, te podizanja kapaciteta struke kako bi sterilizacija bila dostupna u cijeloj BiH,  Dogs Trust poziva veterinare i veterinarske tehničare iz svih krajeva države da prošire svoje znanje iz oblasti provođenja sterilizacije/kastracije i anestezije pasa, te da dobiju Dogs Trust-ov certifikat. Obuka koja će ponovo od novembra 2014. godine biti dostupna na mjesečnoj osnovi organizirana je u saradnji sa Veterinarskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu.



Za više informacija o treningu i registraciji, pogledajte: http://www.dogstrust.ba/program-treninga/

Izvor: Dogs Trust

06 November 2014

Saopštenje za javnost u vezi pojave bolesti plavog jezika u Bosni i Hercegovini

Obavještavamo Vas da je bolest plavog jezika potvrđena kod tri ovce na području općine Trebinje. To je prvi pozitivan slučaj u Bosni i Hercegovini nakon zadnjeg zabilježenog slučaja u 2003. godini.

Nakon navedene prijave bolesti od strane veterinarskog inspektora i dobijenih pozitivnih rezultata provedenog serološkog ispitivanja od strane Veterinarskog instituta Republike Srpske „dr Vaso Butozan“, uspostavljen je Zajednički centar za kontrolu bolesti od strane Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i za rukovoditelja centra imenovan je Ljubomir Kalaba, direktor Ureda za veterinarstvo BiH.

Sve nadležne veterinarske službe u Bosni i Hercegovini uključene su u kontrolu navedene bolesti i provode se sve zakonom propisane mjere u cilju suzbijanja bolesti plavog jezika, kao i mjere propisane Pravilnikom o mjerama za kontrolu i iskorjenjivanje bolesti plavog jezika („Službeni glasnik BiH“, broj 38/10).

U svim susjednim zemljama (Srbija, Crna Gora i Hrvatska) bolest plavog jezika je već ranije potvrđena o čemu je Ured za veterinarstvo BiH i službeno obaviješten.

Bolest plavog jezika je virusna bolest preživara, prvenstveno ovaca, ali i goveda i koza. Ova bolest ne spada u grupu zoonoza i stoga nije opasna za ljude.

Bolest plavog jezika se ne može prenijeti kontaktom između zaraženih životinja nego isključivo preko mušica iz roda Culicoides, pa širenje ove bolesti isključivo zavisi od kretanja zaraženih mušica.

O svim eventualnim izmjenama bit ćete blagovremeno obavještavani.

Izvor: MVTEO

31 October 2014

CEP nastavlja podršku veterinarskim laboratorijama u Bosni i Hercegovini

U sklopu projekta CEP (Centar za evropsku perspektivu) iz Slovenije pod nazivom "Pomoć Bosni i Hercegovini da uspostavi standarde Evropske unije u oblasti sigurnosti i kvaliteta hrane" i međunarodne saradnje Ministarstva vanjskih poslova Republike Slovenije trening za laboratorije će biti organizovan od 27. do 29. oktobra 2014. godine u Veterinarskom Institutu Republike Srpske "dr Vaso Butozan" u Banja Luci i od 5. do 7. novembra 2014. godine u Veterinarskom zavodu Bihać.


Oblast treninga u Banja Luci će biti uvod i validacija analitičke metode za otkrivanje tetraciklina u mlijeku koristeći HPLC zajedno sa LC-MS/MS i u Bihaću uvod i validacija analitičke metode za otkrivanje metabolita nitrofurana, pr. AOZ, AMOZ, AHD i SEM u jajima koristeći test ELISA. Trening će voditi Vesna Cerkvenik Flajs, PhD.

30 October 2014

Utvrđena bolest plavog jezika u Gradišci

U Republici Srpskoj utvrđena je bolest plavog jezika kod dvije životinje uvezene iz Njemačke, rekla je Srni pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Radmila Čojo.

Lokacija potvrđenog slučaja (Izvor: OIE)

Čojo je navela da su dva govečeta, koja su pozitivna na ovaj virus, smještena u karantin na jednoj farmi u Gradišci, te da je u toku procedura sanitarnog klanja tih životinja, što je u skladu sa domaćim propisima.
Ona je dodala da Kancelarija za veterinarstvo BiH, koja je ovaj slučaj prijavila Svjetskoj organizaciji za zdravlje životinja, mora da izmijeni rješenja o zdravstvenom stanju životinja, jer je jedina ovlašćena da određuje veterinarsko-zdravstvene uslove koje pošiljke treba da ispunjavaju prilikom uvoza.
"Rješenja koja Kancelarija izdaje ne sadrže potrebne zahtjeve, odnosno garancije za zdravstveni status životinja koje se uvoze. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske insistira da veterinarska služba zemlje izvoznice garantuje da su životinje koje se uvoze slobodne od svih bolesti", naglasila je Čojo.
Ona očekuje da Kancelarija za veterinarstvo vrlo brzo pooštri mjere, posebno zato što Ministarstvo planira da u narednom periodu uveze 3.000 steonih junica.
Čojo je podsjetila da je u Srpskoj posljednji put ova bolest zabilježena 2003. godine, ali da je virus bio takvog tipa da nije bilo značajnijih uginuća ovaca i goveda.
Direktor Veterinarskog instituta "Dr Vaso Butozan" Drago Nedić rekao je Srni da nije evidentirano širenje ovog virusa u Srpskoj, ali da će Institut nastaviti da ispituje sve eventualne sumnje na ovu bolest.
On je istakao da od virusa plavog jezika ne oboljevaju ljudi, već najčešće ovce i goveda, a prenose je komarci.
"Smrtnost životinja koje obole od ove bolesti je veoma velika, a kod onih koje ne uginu smanjuje se produktivna sposobnost", rekao je Nedić.
On je upozorio da je ova bolest iz Bugarske prešla u više opština na jugu Srbije, ali se nada da će mjere koje je Srbija preduzela biti efikasne i da Republika Srpska i BiH neće imati tih problema.

Izvor: Nezavisne novine

Usvojen Pravilnik o biosigurnosnim mjerama za smanjenje rizika od prijenosa visoko patogene influence ptica s ptica koje žive u divljini na perad i druge ptice u zatočeništvu

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, donijelo je Pravilnik o biosigurnosnim mjerama za smanjenje rizika od prijenosa visoko patogene influence ptica s ptica koje žive u divljini na perad i druge ptice u zatočeništvu, koji je usklađen s odgovarajućim direktivama EU-a. 

Ovim se pravilnikom utvrđuju mjere biološke sigurnosti za smanjenje rizika od prijenosa visoko patogene influence ptica koju uzrokuje virus influence A – podvrste H5Nl s ptica koje žive u divljini na perad i druge ptice u zatočeništvu te osigurava sustav ranog otkrivanja u područjima posebnog rizika, kao i uvjeti za stavljanje u promet gajene peradi namijenjene za obnovu populacije slobodno živuće divljači. Nadležna tijela za provođenje ove odluke su Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine i nadležna tijela entiteta i Brčko Distrikta BiH.

Veterinar iz Bihaća usavršio patent za sprečavanje razmnožavanja pasa

Almir Karabegović (48), doktor veterine iz Bihaća, pune tri godine radio je na usavršavanju unikatnog patenta spirale za ženke pasa, čija je funkcija sprečavanje razmnožavanja.


- Na ideju sam došao potaknut negativnim rezultatima operativnih zahvata obavljanih s ciljem sterilizacije, koji su imali slabe efekte, a neki su završavali i uginućem ženki. Nakon tri godine, u kooperaciji s još nekoliko poslovnih partnera iz Evrope, zajednički smo proizveli spiralu koja je postala veoma tražena u Austriji, Njemačkoj i Holandiji, a postoji veliki interes i kod nas – priča Karabegović i dodaje kako je već dobio narudžbu za 7.000 komada za jednu veterinarsku ustanovu iz Austrije.
Nakon što je usavršio svoj patent, Karabegović je bezuspješno obilazio domaće urede i tražio način kako ga zaštititi i registrirati firmu. Njegovom strpljenu došao je kraj pa je nekoliko kilometra preko graničnog prijelaza Izačić, u prvoj općini u susjednoj Hrvatskoj, u Ličkom Petrovom Selu, registrirao firmu i počeo s proizvodnjom ovog veoma traženog izuma.
- Znanje, rad i volja donose uspjeh koji, nažalost, nije bio prepoznat na domaćem tlu. Upravo ovakva nebriga tjera mlade da napuste BiH, a oni koji žele ostati i raditi u svojoj zemlji prinuđeni su svoje znanje unovčiti preko zemalja Evropske unije – kaže Karabegović.

Izvor: Dnevni Avaz